Prejsť na:

Montáž halogénových svietidiel a led osvetlenia v sadrokartónových doskách

montaż opraw halogenowych płyty g-kKoľkokrát ste rozmýšľali na tým ako osvetliť miestnosť a pridať jej trochu lesku? Alebo jemne zvýrazniť atmosféru, ktorá v nej vládne? Bohatý výber príslušenstva a dostupnosť moderných technológií v oblasti svietidiel prinášajú prakticky neobmedzené množstvo možností na dotvorenie interiéru.

Konštrukcie vyhotovené zo sadrokartónu tiež prinášajú zaujímavé riešenia osvetlení – niekoľko inšpirácií nájdete tu: Suchá výstavba a osvetlenie.

Spôsob montáže svietidiel obyčajne určuje výrobca lampy, no nesmieme zabúdať na niekoľko základných pravidiel.

Dôležité pravidlo montáže LED osvetlenia v sadrokartónových doskách

Ak chceme vyhotoviť konštrukčné prvky zo sadrokartónu, do ktorých by sme chceli osvetlenie zapustiť, musíme zohľadniť dodatočný priestor nad zdrojom svetla.

Väčšina žiaroviek sa dosť silno nahrieva, preto je nevyhnutné dodatočné miesto na únik prebytočného tepla.

Alternatívou môžu byť žiarovky, ktoré svietia vďaka LED diódam a ktoré sa oveľa menej nahrievajú.

Nezabúdajme tiež na pásiky s LED diódami. Vďaka ich neveľkým rozmerom ich môžeme použiť prakticky všade. Dodatočnou výhodou tohto riešenia je vysoká energetická účinnosť.

V prípade, ak potrebujeme silnejšie osvetlenie, namiesto pások s LED diódami môžeme použiť žiarivky. Avšak tie potrebujú viac miesta a majú vyššiu spotrebu elektrickej energie.

Maximálne jednotkové zaťaženie svietidla zapusteného do závesného podhľadu je 0,06 kN v prípade dosky 12,5 mm.

Návod na montáž štandardného osvetlenia v sadrokartónových doskách

Krok č. 1

montaż opraw halogenowych płyty g-kPríprava potrebného náradia na montáž:

  • navíjací meter a ceruzka na označenie miesta montáže
  • nástroj na vyrezávanie otvorov v sadrokartóne- spolu s vŕtačkou
  • pílka ,,dierovka´´

Krok č. 2

Presné označenie miest na umiestnenie svietidiel.

Krok č. 3

Pomocou metra a ceruzky zaznačte bod, ktorý bude v strede otvora, do ktorého vložíte svietidlo.

Krok č. 4

montaż opraw halogenowych płyty g-kNástrojom na vytvorenie otvorov vyrežte v sadrokartónovej doske kruh s požadovaným priemerom.

Väčšina dostupných svietidiel je vybavená podrobným návodom a má určenú veľkosť montážneho otvoru. V prípade, ak tieto údaje nemáte, zmerajte rám svietidla a označte najmenší možný rozmer potrebný na montáž, pričom nezabudnite na to, aby po zamontovaní rámu bol vyrezaný otvor
úplne zakrytý.

Krok č. 5

Ak máte otvory hotové, napojte svietidlo na elektrickú sieť. Za týmto účelom vodiče, ktoré boli vopred umiestnené v strope, spojte so svorkou žiarovky. Hniezdo je obvykle pripojené k svietidlu. Vzhľadom na riziko úrazu elektrickým prúdom sa vyžaduje, aby zapojenie svietidla vykonala na to oprávnená a spôsobilá osoba.

Krok č. 6

montaż opraw halogenowych płyty g-kNásledne vložte svietidlo na určené miesto.

Za týmto účelom ohnite pružinové úchyty tak, ako je znázornené na fotografii, a zasuňte ich do pripraveného otvoru. Držte svietidlo a opatrne ho umiestnite na požadovanom mieste.

Krok č. 7

Posledným krokom je zamontovať žiarovku a ochranu proti vypadnutiu žiarovky.

Demontáž

Ak chcete svietidlo demontovať, napr. počas maľovania, vykonajte uvedené kroky v opačnom poradí. Samozrejme počas vyberania svietidla postupujte veľmi opatrne.

POZOR!

Ak svietidlo bolo zamontované nesprávne, počas montáže môže dôjsť k poškodeniu sadrokartónovej dosky. Bohužiaľ v takom prípade neexistuje jednoduchý spôsob na opravu poškodenia. Často sa musí vymeniť celá sadrokartónová doska. Preto je lepšie predchádzať ako opravovať!

Kľúčom k správnej montáži svietidla je vyrezanie otvoru v sadrokartóne presne takej veľkosti, aká sa pre dané svietidlo vyžaduje (viď návod na montáž svietidla). V prípade, ak je vyrezaný otvor príliš veľký, je nutné vymeniť celý kus dosky. Na zmenšenie otvoru by sa nemali používať sadrové hmoty. Skôr či neskôr sa tmel odlomí a spolu s ním vypadne aj celé svietidlo.

Iné svietidlá

V prípade väčších svietidiel alebo svietidiel iného tvaru je postup podobný.

Po označení miesta a obkreslení otvoru vyrežte pomocou píly ,,dierovky´´ požadovaný tvar.

Následne napojte svietidlo na elektrickú sieť. Po zapojení do siete zamontujte svietidlo v požadovanom mieste. V závislosti od typu lampy sa spôsob upevnenia môže líšiť. Najčastejšie sú kovové závlačky, ktoré sa musia umiestniť na určenom mieste po zasunutí rámu svietidla.

Posledným krokom je umiestniť žiarovku v svietidle.

Siniat blízko Vás