VODEODOLNÁ SADROVÁ DOSKA NIDA HYDRO URČENÁ NA FASÁDY BUDOV

Sadrokartónová doska
kovové profily
cementová doska

Sadrokartónové dosky predstavujú materiál, ktorý prináša architektom neobmedzené možnosti aranžovania priestorov.

Je veľmi obľubený aj pre jednoduchosť používania a možnosť jeho využitia pri každom projekte. Až doteraz bola kreativita architektov obmedzovaná len na interiér. Ale časy sa menia a na trh neustále prichádzajú nové inovácie! – materiály, ktoré umožňujú realizovať zaujímavejšie aranžmány.

K takým patrí aj vodeodolná sadrová doska NIDA Hydro, určená na vonkajšie steny objektov – na fasádach budov ako obklad, podhľady striech alebo vo forme kazetového stropu. Zoznámte sa so sadrovým systémom NIDA Hydro ponúkaným spoločnosťou Siniat.

Vodeodolná doska NIDA Hydro je hlavným prvkom systému NIDA Hydro

NIDA Hydro je sadrová doska výnimočne odolná proti pôsobeniu vody. Jej povrch je vyrobený z materiálu na báze skleného vlákna a jadro je obohatené o zložky:

 • eliminujúce pohlcovanie vody
 • zabraňujúce vzniku presní
 • zvyšujúce odolnosť proti požiaru

 • Preto dosahuje nasiakavosť sadrovej dosky NIDA Hydro hodnoty nižšie ako 3 %. Tento produkt má zároveň zvýšené mechanické parametre a spĺňa požiadavky normy EN 15283-1.

Prvky systému NIDA Hydro

Na to, aby prvky vyrobené z vodeodolnej dosky NIDA Hydro spĺňali požiadavky investorov, je potrebné používať doplnkové produkty, ktoré boli špeciálne navrhnuté na využitie v exteriéri. Sú to:

 • hotová stierková zmes NIDA Hydromix
 • páska zo skleného vlákna
 • kovové profily a príslušenstvo prispôsobené danej triede korozívnosti prostriedia podľa normy PN-EN ISO 12944-2:2001. V ponuke sú: štandardný profil NIDA (trieda C2), profil NIDA Hydro C3 a profil NIDA Hydro C4
 • špeciálne závitorezné skrutky NIDA Hydro C4

Použitie dosky NIDA Hydro

Doska NIDA Hydro ako vrstva fasádyvodeodolné sadrové dosky NIDA Hydro spolu s profilmi a príslušenstvom sú skvelým podkladom pod vonkajšiu izoláciu budovy. Možno na ne ukladať minerálnu vlnu a polystyrén. Zároveň je možné nanášať vonkajšiu omietku a pripevňovať konštrukcie iných materiálov pre záverečnú úpravu ako napr. hliníkové panely.

Doska NIDA Hydro ako strešný podhľad a vonkajší závesný stop – strešný podhľad alebo závesný strop vyhotovený z dosky NIDA Hydro môžu byť dokončené vonkajšou omietkou alebo natreté vhodnou fasádnou farbou. Existuje aj možnosť pripevniť k doskám NIDA Hydro minerálnu vlnu alebo polystyrén pomocou vhodných skrutiek od firmy Koelner.

Vodeodolná doska NIDA Hydro je alternatívou k cementovej doske

Sadrová doska NIDA Hydro je skvelou alternatívou pre cementovú dosku. Je od nej ľahšia – váži len 10,8 kg na m2, čo uľahčuje jej transport a prináša viac možností úpravy.

Rezanie a škárovanie tejto dosky je identické ako pri štandardných sadrokartónových doskách, čo podstatne uľahčuje jej montáž. Ide o ďalšiu výhodu oproti cementovým doskám (či už sa jedná o cementotrieskové dosky alebo cementovláknité dosky), ktorých spracovanie vyžaduje špeciálne náradie.

Objekty, na ktorých fasádu bol použitý systém NIDA Hydro

Systém NIDA Hydro nie je iba kúskom vystavovaným na veľtrhoch. Sadrové dosky NIDA Hydro a ostatné systémové produkty boli využité aj na poľskom trhu.

Skutočne jedinečnou realizáciou, pri ktorej bol použitý systém NIDA Hydro je ... loď ukotvená pod Tumským hotelom vo Vroclave.

Na podklade bola vytvorená oceľová kostra, ktorá bola následne zateplená a z vonkajšej strany obložená vodeodolnými sadrovými doskami NIDA Hydro. Samozrejme tu boli použité aj iné prvky spomínaného systému: špeciálne profily NIDA Hydro C3 / C5, stierková hmota Hydromix, skrutky NIDA Hydro C4 a ostatné príslušenstvo NIDA Hydro. Pretože jedine použitie všetkých súčastí systému garantuje jeho správne užívanie.

Interiér lode – vonkajšie steny, deliace steny a podhľadové stropy boli vyhotovené pomocou systému špeciálnych sadrovláknitých dosiek NIDA Twarda. 

Dnes sa tu nachádza reštaurácia s krásnym výhľadom. Iným prestížnym referenčným objektom je futbalový štadión Legia Varšava, ktorý bol v roku 2011 kompletne zrekonštruovaný. Systém NIDA Hydro bol využitý na obloženie dolnej časti jednej z troch tribún.Dobrým príkladom je aj Hotel Sheraton v Sopote, kde sa NIDA Hydro využila pri vonkajšom strope.Inými budovami, pri ktorých sa využil systém NIDA Hydro sú obchodné centrá Victoria vo Wałbrzychu, Bonarka v Krakove, Galéria Port Łódź v Lodži ako aj budova štadióna – PGE Arena v Gdaňsku. Systém NIDA Hydro bol použitý na mnohých iných obytných budovách po celom Poľsku.

Zhrnutie

 • NIDA Hydro je systém dosiek, ktorý bol navrhnutý pre montáž na vonkajšie steny budov, fasády. K jeho hlavným výhodám patrí: odolnosť proti pôsobeniu vody, premenlivým atmosférickým podmienkam (dážď, mráz), úderom (označenie “I” podľa normy EN 15283-1), vzniku plesní a vysokej vlhkosti.
 • Sadrová dosku NIDA Hydro možno používať ako podklad pod farbu, vlnu/polystyrén alebo vonkajšiu omietku (napr. vonkajší podhľadový strop).
 • Jednoduchosť spracovania dosiek NIDA Hydro a ostatných prvkov tohto systému je dôležitá z pohľadu investora. Spracovanie je rovnaké ako v prípade tradičných systémov suchej výstavby – oproti cementovým doskám sa dosky NIDA Hydro režú pomocou štandardného noža na sadrokartónové dosky.
 • Vysoká stabilita rozmerov dosiek NIDA Hydro uľahčuje používanie tohto systému.
 • Veľmi nízka nasiakavosť vodeodolné dosky má za následok minimálnu dĺžkovú rozťažnosť, vďaka čomu je možné vykonať dilatáciu každých 15 metrov. V prípade cementových dosiek je nevyhnutné diláciu uskutočňovať každých 7 metrov.
 • Váha je ďalšou výhodou dosiek NIDA Hydro – sú ľahšie od cementovej dosky (vážia sotva 10,8 kg/m2), ľahko sa teda prenášajú.
 • Vlastnosti dosky NIDA Hydro boli potvrdené výskumami uskutočnenými v Technickom stavebnom ústave a v iných európskych inštitútoch.
Kontaktujte nás teraz!

POMOC PRI VAŠICH PROJEKTOCH

Kontaktujte nás teraz!

Nie ste si istý, ktorá vláknocementová doska by mohla byť použitá vo vašom projekte alebo potrebujete dodatočné informácie?

Neváhajte sa obrátiť na našu podporu Techníckého Tímu.

POŽIADAŤ O TECHNICKÚ PODPORU TERAZ >

Užitočné Rady

Čítajte viac o cementovlánitej doske a vyberte si, ktorá je tá najlepšia pre váš projekt.